Paylaş

Mimarlık ve sıradışı detaylar

Mimarlık ve sıradışı detaylar

Mimarlık ve sıradışı detayları anlamak için çok çalışmak gerekir. Bu evde gözün gördüğünden çok daha fazlası, sadeliğinin aksine oldukça hummalı bir çalışma ve emek var. Teşvikiyede bir apartman dairesinden beklenecekleri ters köşe yapıp, kendi içinde bir şehir dışı havası yaratan, kapıları kapandığında içinde mutlu bir barınağa dönüşen, şehirli insanın rüyası bir ev burası.

Şehrin Göbeğinde İzole Yaşam

Genel tabirlerle, hepimizin bildiği gibi bir insan ömrünün oldukça basit aşamaları ve hemen hemen birbirine benzer içerikleri vardır. Eğer senaryo çok sürprizli değilse; bir insan doğar, büyür, kendi yaşamı içinde eğitimle evrilir, çalışır ve ölür. Kimileri için ise bu genellemeler alt katmanlara ayrılır, bazı sorgulamalarla çoğalır ve kökler gibi yayılarak çeşitlenir. Bu esasen insan aklının, düşünerek kendine açtığı pencereler, detayların bütünüdür. Eğer mimarlık ya da iç mimarlık gibi bir meslek sahibi iseniz, detaylar hayatınızın tümünü ele geçirir. Geceleri uykunuzda bile çalışır, hayal ettiğiniz, birileriyle ortak paylaştığınız her şeyin gerçeğe dönüşümünü titizlikle takip eder, neticede her şey tamamlandığında ve herkes mutlu olduğunda tarifi olmayan bir duygu yaşarsınız. Teşvikiye ev projesinin İç Mimarı, Boyman Arslan Architectsin kurucu ortağı Sait Arslan’ın, ev sahibi çiftten Mervenin; Eve girince her seferinde vay be eve bak diyorumcümlesini duyduğunda yaşadığı mutluluk da böyle bir duygu işte.

Betonla kayrak taşının uyumu

Meslek hayatımdaki en mutlu anlardan biriydidiyor Arslan. Projenin hikâyesine de böylece giriş yapmış oluyor; Evin sahipleri Merve ve Kaan yakın dostlarım olduğu için, beraber üzerinde çok çalıştık, içimize sinen tasarımları yaptıktan sonra evi almaya karar verdik. İlk aşama; İstanbulun en güzide, en işlek semtlerinden biri olan Teşvikiyede müstakil konforda bir yaşam alanı hayal etmek, ilk iş ise; tasarımını beğenmediğimiz salona inen merdiveni yeniden tasarlamak oldu. Bu sayede salonun fonksiyonunu daha kullanışlı hale getirdik.Henüz inşaatı bitmek üzere olan yeni bir apartmandan dairesi alarak pek çok avantajı daha proje başlamadan ceplerine koymuşlar aslında. Lunica bahçe mobilyalarının Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Ali Samantır ve eşi Merve Samantır, Sait Arslan ile rahatça aynı dili konuşup güzel bir uyum yakalamışlar. İnşaat tamamlanana kadar iyi bir zamana sahip oldukları için tüm detaylar üzerinde anlaşmaya varmışlar. İnşaat sürecinin avantajı ile kararlarını o süreçte uygulayarak tüm ev için olabilecek en temiz ve derli toplu planlamayı yakalamışlar. Evin içinde açıkta ya da bir yerden bir yere uzanan bir kablo görmeniz mümkün değil. Tüm ses ve görüntü sistemleri, yerleri önceden belirlenerek, inşaatın bitimine yakın yerleştirilip, gözükmemesi gereken parçaları saklanmış. Bu aşamadan sonra proje uygulama oldukça hızlı gerçekleşmiş.

 

TEŞVİKİYE EV

mimarlık

 

Ev, Boyman Arslan Achitectse teslim edildikten on beş gün sonra tüm mobilyalarıyla beraber taşınmaya hazır hale getirilmiş. Burada iç mimar ile ev sahibi çiftin projenin en başında salondaki büyük koltuktan hoparlörlere kadar net kararlar vermiş olmalarının rolü büyük. Evin İç Mimarı Sait Arslan içeride ışığa çok önem verdiklerinin özellikle altını çiziyor. Salonun, tavanı en yüksek bölümünde bunu kanıtlayan özel bir uygulama mevcut. Mimarlık Pencere boyutunu yükselterek oldukça büyük bir değişiklik yapmışlar. Bu sayede hem gün ışığını olabilecek en verimli şekilde kullanmış hem de bahçede tasarladıkları dikey bahçenin tadını içeriden de çıkarır olmuşlar. Bir diğer önem verdikleri detay ise eşine oldukça az rastlanan bir uygulama.

Mimarlık ve İzole Yaşam

Her iki katta da devam eden tuğla duvar, Teşvikiyede yıkılan bir binadan satın alınarak buraya titizlikle uygulanmış. Yarattığı tarihi hisse ek olarak geri dönüştürülmüş bir malzeme olması ile evdeki yaşanmışlık hissini yükselttiği kesin. Evin teması üzerine konuşurken; Hygge akımı aslında bu evin ana teması. Danimarkalılar  bunu evde kendini şımartma, keyif yapma becerisi olarak tanımlıyordiye özetliyor Sait Arslan projeyi. Geçtiğimiz yıla damgasını vuran, tüm dünyada adı sayısız kez anılan, Oxford Dictionary tarafından 2016 yılının kelimesi ilan edilen Hyggenin bir İstanbul uygulamasına tanıklık ediyoruz böylece. Mimarlık keyifli bir mesai ile net çizgiler, yeterli miktarda eşya, çok ışık, bolca doğal malzeme ve çok yeşil bir bahçe ile tasarlanmış zevkli bir evden güzel bir hikâyeyle ayrılıyoruz.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.